Рентабельність хлібозаводу

Завдання

Оптимізація витрат на енергоспоживання: електроенергію і теплоенергію, шляхом застосування ефективних енергоощадних рішень і технологій.

Хлібозавод, що здійснює випічку кондитерських виробів, веде свою діяльність в умовах високої конкуренції. В ході вивчення виробничого процесу, стало очевидним, що компанія не оптимізувала витрати з енергопостачання, незважаючи на те, що вони складають 8% від загальної суми витрат.

Необхідно враховувати, що ціни на енергію щорічно зростають не менше, ніж на 15%, тобто існує необхідність модернізації обладнання та скорочення витрат на енергію, що становлять все більшу частину витрат компанії.

Підприємство виробляє 3400 тонн хліба та різноманітної хлібобулочної продукції на рік. Середнє питоме енергоспоживання виробництва становить 5 МВт/год на тонну продукції.

Рішення

Після проведеного енергоаудиту та аналізу технічних можливостей виявляються основні заходи щодо підвищення енергоефективності, яким необхідно приділити першочергову увагу. Загальний потенціал енергозбереження - 30%.

Приклади:

 • Економія при переході з електричних печей на газові печі складе 30% від витрат на енергопостачання.
 • Використання надлишкового тепла від витяжної труби і паровідводу для підігріву води приносить дохід за рахунок утилізації 83% тепла, що відходить.
 • Встановлення приладів для вимірювання кількості пари і автоматичного контролю з метою скорочення витрат енергії.
 • Скорочення втрат тепла в печах шляхом теплоізоляції і герметизації дверей печей принесе 30% економії енергії.
 • Регулювання виробничого графіка і режиму роботи для визначення найбільш ефективного варіанту експлуатації обладнання.
 • Підвищення продуктивності роботи котла, що знаходиться в експлуатації більше 15 років, з 60% до 95% шляхом проведення реконструкції або його заміни.
 • Ізоляція теплового трубопроводу і установка регулювальних клапанів з метою скорочення теплових втрат і уникнення перегріву устаткування.
 • Заміна механічного обладнання на нове для підвищення технічних характеристик двигуна.
 • Спільне виробництво тепла і холоду шляхом використання абсорбційних технологій для скорочення потреби в тепловій енергії до 34% і електричній, споживаній холодильними установками, до 80% в порівнянні зі споживанням енергії при здійсненні стандартних технологічних процесів.
 • Установка сучасних хлібопекарських печей з поліпшеною системою передачі тепла і автоматичним контролем.
 • Підвищення виробничої потужності для скорочення витрати енергії на одиницю продукції.

Ключові технічні рішення підвищення енергоефективності

 1. Перехід з електрики на природний газ

  Оскільки електрика є дорогим видом енергії, запропонована її заміна в трьох печах, які споживають найбільшу кількість електрики. Сучасні печі, що працюють на природному газі або мазуті, оснащені новим поколінням пальників з швидким запуском, нічим не поступаються за функціональностю електричним печам, крім того, вони більш ефективні і дозволяють досягти значного скорочення витрат на енергію.

  Сума інвестицій на три печі становить 144 000 доларів США

  Очікувана щорічна економія електроенергії становить 71 700 доларів США

  Період окупності складе 2 роки

 2. Системи використання вторинного тепла

  На підприємстві визначено стабільний рівень споживання гарячої води. Гаряче водопостачання здійснювалося за рахунок дорогого електричного нагріву води. Під час здійснення хлібопекарських процесів в витяжних трубах відбувається втрата великої кількості тепла. При установці сучасної системи використання вторинного тепла, можна застосовувати залишкове тепло (200-300 °C), що отримується з вихлопних труб і паровідводів. Різні рівні температурного режиму можна використовувати для опалення приміщень і підігріву води, в результаті чого, зникає необхідність у використанні застарілих систем і стає можливим скорочення витрат на енергію.

  Розмір інвестицій на установку систем рекуперації становить 150 000 доларів США.

  Очікувана щорічна економія енергії складе 110 430 доларів США.

  Період окупності: 1.4 року

 3. Контроль пари

  У хлібопекарському виробництві на генерацію водяної пари витрачається від 15% до 30% енергії. З метою скорочення витрати енергії і економії коштів, рекомендується скорочувати виробництво пари до мінімуму, і її зміст повинен бути згідно з установленими нормами. Встановлення автоматичних вимірювальних та контрольних пристроїв не вимагає великих інвестицій, і при цьому досягається велика економія витрат.

  Розмір інвестицій складає 50 400 доларів США.

  Очікувана щорічна економія енергії становить 52 000 доларів США.

  Період окупності складе 1 рік.

 4. Заходи регулювання енергоспоживання

  Іншим засобом підвищення енергоефективності є оптимізація графіка основного виробництва і режимів експлуатації обладнання. Узгоджені 3 варіанти режиму з метою використання переваг експлуатації печей без збільшення витрат.

  Скорочення часу нагріву всіх печей до мінімуму за рахунок використання таймерів.

  Підвищення використання потужності печей згідно з потребами випічки при серійному виробництві та при одночасному виготовленні різних видів продукції.

  Додаткове відключення невикористовуваних рівнів при їх багатоярусному використанні.

  Використання тепла після процесу випічки шляхом зміни графіка роботи. Першими випікаються вироби, що вимагають високої температури, після них може закладатися продукція, що випікається при більш низьких температурах.

  Загальні інвестиції складають 0 доларів США

  Очікувана щорічна економія енергії складе 69.630 доларів США

  Період окупності: 0 років

 5. Теплоізоляція печей

  На даному підприємстві найбільш енергоємним обладнанням є печі, і вкрай неправильно ігнорувати два основних джерела теплових втрат. Перше джерело втрат було усунуто за рахунок застосування подвійного скління для теплоізоляції передніх дверей і друге джерело тепловтрат - за рахунок встановлення заслінки газів, що відходять, у витяжній шафі печі, що скоротило втрати тепла в режимі очікування.

  Сума інвестицій на теплоізоляцію 5 печей становить 600 доларів і на установку заслінки для газів, що відходять - 3.000 доларів США

  Щорічна економія енергії складе 1.450 доларів США

  Період окупності складе приблизно 2,5 року

 6. Вдосконалення вентиляції

  Застосування частотно-регульовних приводів Lenze забезпечує реальну економію електроенергії як в системах вентиляції, так і в системах водопостачання плюс в системах відводу каналізаційних стоків.

  На базі Lenze створені продукти, рішення, системи для механічних та електронних приводів, а також закінчені системи автоматизації. Перетворювачі частоти Lenze працюють з двигунами потужністю від 0,25 до 500 кВт.

 7. Додаткові рекомендації щодо зниження витрат на електроенергію

Компенсація реактивної потужності зменшує фінансові витрати на електроенергію, тим самим збільшуючи чистий дохід підприємства, а також дозволяє зробити продукцію більш конкурентною шляхом впровадження енергоощадного обладнання.

Використання компенсації реактивної потужності - недороге, сучасне, швидкоокупне рішення удосконалення технологічного процесу на виробництві.

Джерела безперебійного живлення, дизель-генератори електроенергії - їх встановлення дозволить уникнути розриву технологічного процесу та запобігти збиткам підприємства в разі непередбаченого, аварійного відключення електричної енергії на вашому виробництві.

Використання сучасних асинхронних електродвигунів WEG - їх встановлення і подальша експлуатація дозволить скоротити витрати на ремонт і обслуговування, мінімізує ризики збоїв і відмов на технологічних лініях підприємства.

WEG готовий запропонувати багатий і максимально повний асортимент електродвигунів, особливо для тих випадків, коли мова йде про вибір двигуна в спеціальному виконанні.

Вирішили підвищити рентабельність? Звертайтеся до нас!